„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom” Szekspir

16. listopada uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się do Teatru Współczesnego na sztukę pt.: „Dziady”. W Przedmowie do dramatu sam wieszcz wyjaśnia znaczenie tytułu pisząc, że: to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus (…), na pamiątkę dziadów, czyli ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim sięga czasów pogańskich… .

„Dziady” to klasyczne dzieło napisane przez Adama Mickiewicza. Z ciekawością uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, tym bardziej, iż akcja utworu rozgrywa się w Wigilię Wszystkich Świętych w cmentarnej kaplicy. Na dziadach spotykają się wieśniacy, którzy pod przewodnictwem Guślarza chcą pomóc duszom zmarłych. Uczestniczą w obrzędzie obcowania  z duchami zmarłych, tych których kochali bądź nienawidzili. 

         

Spektakl był udany. Scenografia adekwatna do tematu – mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się  w tajemniczym miejscu, gdzie przy otwartej trumnie odbywa się rytuał. Aktorzy dobrze zagrali swoje role, a my wyszliśmy pełni podziwu dla ich pracy.

    

Po spektaklu odbyły się warsztaty. W tajniki sztuki aktorskiej wprowadził nas aktor p. Paweł Brandys. Ci bardziej odważni wystąpili nawet na scenie odgrywając scenki lub wykonując zadania.  Wyjście uważamy za trafione. Czekamy na kolejne.

Agnieszka Szefer-Walas

Share this article
Font Resize