Szlakiem Piastowskim-ostatnia wycieczka szkolna klas 3 gimnazjum

28 maja uczniowie klas 3 gimnazjum pod opieką p.S.Kołdan-Bodzek, p.B.Madei i p.A.Omar pojechali na ostatnią czterodniową wycieczkę szkolną Szlakiem Piastowskim. W 1.dniu zwiedzili Kruszwicę, a w niej późnogotycki zamek i 32 metrową Mysią Wieżę. Z jej szczytu podziwiali przepiękną panoramę Jeziora Gopło, Kruszwicy i okolicy. Wieczorem zakwaterowali się w hotelu w Środzie Wielkopolskiej. W 2.dniu po śniadaniu, zwiedzili Gniezno, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Katedrę Gnieźnieńską  położoną na Wzgórzu Lecha, gdzie zwiedzając ją mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci , a w czasie spaceru pomniki Bolesława Chrobrego i Meszka I. Potem udali się do Ostrowa Lednickiego, gdzie na wyspie o powierzchni 7,5 ha, położonej na Jeziorze Lednickim, zachowane są ruiny  wczesnohistorycznego grodziska księcia Mieszka I, Świątyni Chrztu Polskiego oraz czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane. Piękna pogoda i przeprawa promem sprzyjała pełnemu relaksowi wśród historycznych miejsc. Wieczorem odbyła się dyskoteka, która zebrała w sali sporą grupę zgranych tancerzy. W 3.dniu zwiedzili Biskupin, rezerwat archeologiczny – rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Tutaj atrakcjami dodatkowymi był rejs statkiem po jeziorze Biskupińskim i przejażdżka kolejką wąskotorową. Wieczorem dopełnieniem odpoczynku był grill na terenie ogrodu hotelowego, pełen radości i atrakcji, grą w piłkę, ćwiczeniami akrobatycznymi i posiłkiem na świeżym powietrzu. W 4.dniu,zwiedzili Poznań, z największą atrakcją bodzenia Koziołków i hejnałem z wieży ratuszowej. Po zakupie rogali marcińskich  i pamiątek ruszyli w drogę powrotną do Krakowa. Była to niezapomniana lekcja historii.

Share this article
Font Resize