2 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia w ten dzień urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen (1805-1875). Napisał on jedne z najbardziej lubianych baśni wszech-czasów: Mała Syrenka, Dzikie Łabędzie, Księżniczka na ziarnku grochu, Nowe szaty króla, Słowik, Krzesiwo, Brzydkie kaczątko, Dzielny ołowiany żołnierz, Czerwone trzewiki, Choinka, Królowa Śniegu (jego arcydzieło), Dzikie Łabędzie i wiele innych.  Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do Spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Jego celem jest promowanie pięknej literatury dla młodego czytelnika.Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci  w 1979 roku. W tym roku gospodarzem święta jest Kanada.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, redukują stres. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.[kalbi.pl]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, naszą bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków, która zapoznała sie z biblioteką, jej zbiorami, rozwiązywała zagadki baśniowe oraz wysłuchała książki czytanej przez bibliotekarkę. Biblioteka szkolna na Teamsach zaprasza do wysłuchania książki czytanej przez nauczyciela świetlicy.