Lekcja historii inaczej

15.02.2019r. uczniowie klasy 3b pod opieką p.A.Omar i p. D.Gonery uczestniczyli w wycieczce muzealnej w HistoryLandzie i Muzeum Archeologicznym. W 1. Muzeum spotkali w jednym miejscu naukę, zabawę i nowoczesne technologie. Poznali  niezwykłe miejsca i wydarzenia , zaczynając od  osady w Biskupinie, przez Drzwi Gnieźnieńskie, bitwę pod Grunwaldem, dzieje powstania klasztoru na Jasnej Górze, bitwę pod Oliwą, obronę Westerplatte, bitwę pod Monte Cassino, Stocznię Gdańską, po katedrę na Wawelu i krakowskie Sukiennice!

W HistoryLandzie wkroczyli do świata wirtualnej rzeczywistości i dali się porwać w niesamowitą podróż, która pobudziła wszystkie zmysły. Olbrzymie i piękne makiety zbudowane z klocków Lego pozwoliły wszystkie wydarzenia zobaczyć na własne oczy, a potem przez gogle VR  mogli się przenieść się np.na Jasną Górę, by odkryć, jak wygląda tamtejszy klasztor z lotu ptaka. Technologia 360° sprawiła, że stali w samym centrum wydarzeń i rozgrywające się akcje na makiecie i otaczające ekrany, zamieniały się w pole bitwy.Ponad milion klocków i dopracowane sceny wydarzeń pozostawiły niesamowite wrażenie. Pełni wrażeń, na zakończenie, budowali swoje własne budowle.

Następnie odwiedzili Muzeum Archeologiczne. Wystawa „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” pozwoliła poznać różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski. Od człowieka neandertalskiego, po mieszczan średniowiecznego Krakowa. Kilkanaście odsłon chronologicznie ułożonych,wyznacza najważniejsze daty rozwoju społeczności, np. Człowiek i środowisko, Zdobywanie pożywienia,Obrządek pogrzebowy. Tytuły były zapowiedzią co zobaczymy w kolejnych salach.

Na zakończenie na dłużej zatrzymaliśmy się przy słynnym kamiennym posągu tzw. Światowida ze Zbrucza.To jeden z najbardziej znanych i tajemniczych zabytków w zbiorach muzeum.

Do szkoły wróciliśmy rozmawiając o dziejach Polski i różnych możliwościach poznawania historii dostępnych dla współczesnego turysty. Po tak udanym wyjściu,już planujemy kolejne spotkanie z lekcją muzealną.  

 

Share this article
Font Resize