Międzyszkolny Konkurs poezji ks. Jana Twardowskiego – wspomnienie

Dla mnie pisanie wierszy to przede wszystkim szukanie przyjaciela, to nawiązanie kontaktu z drugim człowiekiem – Ks. Jan Twardowski
Takie motto przyświecało konkursowi poezji księdza Jana Twardowskiego zorganizowanego 9 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 110 w Krakowie przy ul. Skwerowej 3 w Dębnikach.
Już po raz VIII organizator Konkursu, Szkoła Podstawowa nr 110, której ksiądz Twardowski jest patronem zaprosiła uczniów krakowskich szkół w poetycką podróż śladami poety. Ksiądz Twardowski mówił o sobie: jestem księdzem piszącym wierszem. Jego twórczość podsuwa nam dziesiątki pytań, skłania do refleksji, szuka prawdy o nas samych i naszym życiu, uczy ludzi kochać.
Wiemy, więc skąd biorą się wielkie rzesze sympatyków twórczości księdza – poety. Jego poezja uczy miłości do Boga, ludzi i otaczającego świata. Czytają ją dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi. Jegowiersze są pełne wiary, nadziei i optymizmu
Jego poezja jest jasna, pogodna mająca moc przemieniania smutku w radość. Jest piękna , wzruszająca, radosna i mądra.
Konkurs poezji ks. Jana Twardowskiego z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do tegorocznego Konkursu zgłosiło się 68 uczestników z 11 szkół podstawowych i 3 przedszkoli.
Uczniowie reprezentowali: Samorządowe Przedszkola nr 67, 127 i 140, oraz Szkoły Podstawowe nr: 19.26,30,40,54,62,66,110,132,133,158.
Jak co roku Patronat nad konkursem objęła Rada Dzielnicy VIII i Wydawnictwo Biały Kruk.
W Jury zasiadali. P. Grażyna Frycz- aktorka Teatru Starego w Krakowie oraz nauczyciele:
P. Krystyna Gubernat, P. Sylwia Kołdan- Bodzek, P. Danuta Romanowska.
Najmłodsi uczestnicy dostarczyli oglądającym wielu wzruszeń i radości. Ich dziecięce interpretacje wierszy księdza od biedronek wywoływały u widowni wzruszenie, uśmiech a
u opiekunów dumę.
W kategorii sześciolatków nagrody otrzymali:
I miejsce : Zuzanna Zurek P 140, II miejsce Jan Szczepańczyk – P 67, III miejsce Oliwia Laska – P 140. Wyróżnienie otrzymał; Tomasz Koza – P.127 i Urszula Skoczylas – P 140.
W kategorii klas I – III najlepszymi okazali się: I miejsce Anna Tomkiewicz- SP 49, II miejsce Tomasz Sabuda SP 49 , wyróżnienia otrzymali: Zofia Ciuś SP 19 oraz Zuzanna Bober i Antonina Słota z SP 110. Każdy uczestnik z powyższych kategorii otrzymał dyplom i nagrodę.
Najliczniejszą grupą uczestników tegorocznego konkursu byli uczniowie klas IV – VI.
Tutaj tez najtrudniejsze zadania stanęło przy jurorami.
W tej grupie laureatami zostali: I miejsce Agnieszka Mikuła – SP 132, i Anna Leszczyńska – SP 66, II miejsce Natalia Marciniec – SP133 i III miejsce Maria Majsak – SP 54 i Krzysztof Szczypczyk – SP 54. Wyróżnienia otrzymali : Bartosz Stach – SP 30 i Julia Cetera – SP 40.
W kategorii najstarszych uczestników jurorzy przyznali wyróżnienia dla Leona Peruckiego SP 133 i Karoliny Jasiówki z SP 158.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a laureaci i wyróżnieni nagrody ufundowane przez Radę Dzielnicy VII i Wydawnictwo Biały Kruk.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Wiemy, że wszyscy uczestnicy konkursu przyczynili się do tego, że myśli księdza Twardowskiego są i będą wciąż żywe, jego twórczość nigdy nie zostanie zapomniana. Wierzymy, że udało się nam podczas tegorocznego spotkanie wprowadzić wszystkich w ocean głębokich i prawdziwych a zarazem urzekająco prostych myśli Mistrza Jana.
Za rok kolejne spotkanie z twórczością ks. Jana Twardowskiego, na które już dziś z całego serca zapraszamy.

 

Zofia Wilczyńska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 110
w Krakowie

Share this article
Font Resize