„Nie pal przy mnie proszę”

Uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w programie edukacji antytytoniowej. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci i młodzieży świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Program składał się z 5 bloków zajęć, które obejmowały tematykę tj. :
1. Co to jest zdrowie?
2. Od czego zależy nasze zdrowie?
3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4. Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?
5. Nie pal przy mnie proszę!

Celami szczegółowymi programu było:
-Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
-Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
-Uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia
-Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem
-Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

W ramach realizacji programu dzieci z klasy pierwszej wykonały : „PAPIEROSA Z PRZEKAZEM”-praca plastyczna opierała się na skonstruowaniu papierosa, na którym widnieje hasło: MAMO, TATO: NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!. Jest to apel do rodziców, którzy zapewne kochają swoje dzieci i dlatego też nie powinni narażać swoich pociech na niekorzystny wpływ palenia papierosów. „ Mamo tato, jeśli kochasz-NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!”.

Uczniowie klasy drugiej zapoznawały się ze złymi dla zdrowia nawykami wymieniając te, które ich zdaniem są szkodliwe. Nie zabrakło wypowiedzi dotyczących złego odżywiania się, siedzącego trybu życia, palenia papierosów, również biernego palenia oraz nieumiejętnego korzystania z laptopa i komórki. Swoje odpowiedzi dzieci przelały na papier i wyszły prace, które niejednego dorosłego mogły by zawstydzić.

Dzieciom podczas tego tygodnia towarzyszyła Wiewiórka Wiki, która pokazywała różne sposoby radzenia sobie podczas choroby, skaleczeń, doradzała co zrobić żeby nie być biernym palaczem, dlatego dzieci na sam koniec ułożyły i pokolorowały puzzle z jej wizerunkiem. Wyszły, jak zawsze, prawdziwe cudeńka.

Share this article
Font Resize