„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…”

Historia Tłustego Czwartku jest bardzo stara. Kiedyś był zwany Combrowym Czwartkiem. Tak wynika przynajmniej z legendy, tłumaczącej genezę tego święta.

Podobno Combrowy Czwartek wziął swoją nazwę od Combra –  prawdopodobnie fikcyjnego burmistrza Krakowa żyjącego w XVII wieku. Był on człowiekiem złym i surowym dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Kiedy tylko znalazł okazję, wyznaczał handlarkom wysokie kary za niewielkie uchybienia. 

Podobno zły burmistrz zmarł właśnie w czwartek. Kiedy wieść o jego śmierci rozeszła się po mieście, handlarki zaczęły hucznie świętować. Od tej pory dzień ten nazywano w Krakowie Combrowym Czwartkiem.

 

Tradycji stało się zadość, pierwszaki również świętowały Tłusty Czwartek, a to wszystko za sprawą mamy Mateusza, która przyniosła dla wszystkich uczniów słodkie, lukrowane pączki.

Dziękujemy za bardzo miły i smaczny poczęstunek 🙂 

 

Marzena Zgorzelska, Agnieszka Szefer-Walas

Share this article
Font Resize