Smok Wawelski

Jednym z  charakterystycznych symboli Krakowa jest legendarny Smok Wawelski, którego obrazowo reprezentuje rzeźba z brązu Bronisława Chromego z 1969 roku. Niewątpliwie stanowi on atrakcję dla turystów królewskiego miasta. Ostatnio, podczas pobytu na świetlicy  informacje o Smoku Wawelskim poznały również dzieci.

Uczniowie klasy pierwszej  w tygodniu „Kraków. Nasze miasto” wykonali prace plastyczne „Smok krakowski” według własnej inwencji. Obrazy stworzono techniką mieszaną przy użyciu kolorowych plastikowych folii i pasteli.

Ze względu na to, iż według pierwotnej koncepcji rzeźba wawelskiego smoka miała być częściowo zanurzona w Wiśle, dzieci osadziły swoje smoki na pracach przy rzece. Podobnie też do rzeźby Chromego, smoki uczniów zieją na obrazkach ogniem. (W roku 1973, wewnątrz rzeźby została zamontowana instalacja gazowa pozorująca zianie ogniem, której autorem i wykonawcą był Feliks Prochownik.)

Dzieci z zaciekawieniem słuchały wiadomości o smoku, wykonując własne reprezentacje twórcze legendarnego stwora. Niecodziennym elementem pracy artystycznej było wykorzystanie tworzywa recyklingowego – aluminiowych folii.

Monika Feret