W świecie lektur

„Plastusiowy pamiętnik” autorstwa Marii Kownackiej to znana i lubiana książka, lektura obowiązkowa dla klas pierwszych szkół podstawowych.

Nasze Pierwszaki poznawały przygody Plastusia – małego ludzika z plasteliny, ulepionego przez dziewczynkę o imieniu Tosia.

Plastuś zamieszkuje w piórniku wraz ze swoimi przyjaciółmi – ołówkiem, gumką myszką, stalówkami i piórem. Obserwuje i czynnie uczestniczy w życiu Tosi i jej szkolnych kolegów. Wraz z nimi poznaje obowiązki ucznia, zasady porządku, koleżeństwa i poszanowania cudzej własności.

Lektura książki niesie z sobą też elementy wychowawcze. Uniwersalność podkreślają relacje między postaciami i propagowanie ponadczasowych wartości takich jak: życzliwość, przyjaźń, dobroć, koleżeństwo.Naszym uczniom tak bardzo spodobały się przygody głównego bohatera, że każdy z nich postanowił ulepić swojego wyjątkowego ludzika – Plastusia.

 

 

Share this article
Font Resize