Wizyta Klas 3 w Auschwitz – Birkenau

11 października 2018r. uczniowie klas III wzięli udział w najsmutniejszej,najbardziej wzruszającej ze wszystkich wycieczek- wizycie w Muzeum Auschwitz- Birkenau – obozu śmierci i zagłady. Uczniowie znali to miejsce z opowiadań starszych kolegów i rodziny, ale jednak to, co zobaczyli i wysłuchali przerosło ich wyobrażenia.

Napis nad bramą ARBEIT MACHT FREI (praca czyni wolnym) to symbol niemieckiego obozu śmierci rozpoznawany na całym świecie.Weszliśmy na teren obozu w milczeniu,bloki w muzeum zwiedzaliśmy w ciszy i zadumie. Wstrząsający widok tysięcy par butów,walizek, drobiazgów należących niegdyś do więźniów to obraz wielkości okrucieństwa i ilości ludzi, którzy cierpieli męczarnie w tym strasznym miejscu.Niemcy magazynowali wszystko: okulary, protezy, grzebienie, pędzelki do golenia,a nawet włosy. Wszystko miało dla nich wartość poza tym co jest najcenniejsze-ludzkie życie!Relacja przewodnika o eksperymentach pseudomedycznych na więźniach była wstrząsająca,dokumentacja fotograficzna okrutna.Zdjęcia ludzkich twarzy bez wyrazu, ze smutnym wzrokiem i pozbawione jakiejkolwiek nadziei na lepsze jutro wprawiły w zadumę. Wszyscy rozumieliśmy powagę tego miejsca!

Takiej wizyty na największym cmentarzysku świata nie zapomina się  nigdy.Tragedia,która dotknęła miliony ludzi i naprawdę miała miejsce, powinna być przestrogą dla ludzi,aby człowiek nigdy więcej nie uczynił drugiemu człowiekowi takiej krzywdy!

opracowała:Anna Omar

Share this article
Font Resize