Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

We wtorek uczniowie z klasy II B i II C pojechali na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru  Doliną Prądnika, skąd mogliśmy podziwiać malownicze formy skalne, m. in. Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, Jaskinię Krowią, Bramę Krakowską i zespół Skał Góry Koronnej z ukrytą pośród nich Rękawicą. Dalej nasza trasa zrobiła się nieco trudniejsza, przeszliśmy przez Wąwóz Ciasne Skałki i wspięliśmy się na najwyższe wzniesienie w Ojcowskim Parku Narodowym – Górę Chełmową (472 m n.p.m.). Tam po chwili odpoczynku zwiedziliśmy Grotę Łokietka – największą jaskinię na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Nasi uczniowie przeciskali się przez wąskie, wilgotne i zimne korytarze jaskini wśród stalaktytów i stalagmitów, by za chwilę znaleźć się w obszernej sali Rycerskiej oraz  „Sypialni”. Niektórzy mieli szczęście dostrzec przelatujące przez grotę nietoperze. Dzieci usłyszały od przewodnika mnóstwo ciekawostek na temat jaskini oraz poznali legendę na temat Władysława Łokietka ukrywającego się w niej  przed królem czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV w. Po wyjściu z jaskini przeszliśmy do miejsca, gdzie na strudzonych wędrowców czekały pyszne kiełbaski i ciepła herbatka. Po zjedzeniu posiłku i nabraniu sił weszliśmy na wzniesienie, na którym znajdują się ruiny zamku kazimierzowskiego. Dzieci poznały historię zamku i dowiedziały się wielu ciekawostek na jego temat. Następnie nasza wycieczka ruszyła w stronę parkingu, gdzie czekał na nas autokar. Do szkoły wróciliśmy  zmęczeni, ale szczęśliwi i wzbogaceni o nową wiedzę oraz ciekawe przeżycia.

                                                                                                                                                                                                           

Share this article
Font Resize