Wycieczka klas trzecich

Wołanie o pamięć…

            W kwietniu 2018 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Auschwitz –  Miejsca Pamięci – pomnika jednej z największych tragedii dwudziestowiecznego świata.

            Jeszcze przed wyjazdem, w ramach lekcji języka polskiego i historii, uczniom postawione zostały pytania o to, po co jadą do Auschwitz; dlaczego człowiek był zdolny do dokonania tak straszliwych zbrodni; dlaczego to, co się tam wydarzyło, jest wciąż ważne dla obecnych pokoleń?

            Będąc w obozie gimnazjaliści zobaczyli ekspozycje stałe ukazujące tragedię tamtego okresu, dokumentację zebraną w murach dawnych bloków więźniarskich. Najbardziej przytłaczającym miejscem dla zwiedzających był blok 13 – zwany blokiem śmierci, w którym dokonywano straceń tysięcy ludzi na zamkniętym placu, jak i w prowizorycznych celach
w podziemiach.

             Młodzież słuchała w milczeniu i zadumie, patrzyła niedowierzającymi oczyma nastolatków na zatrzymane w czasie ślady zbrodni i cierpienia. To była trudna lekcja.
W dzisiejszych czasach zapominamy często o podstawowych wartościach, dla których inni cierpieli i umierali. Przechodząc obok celi, gdzie umierał z głodu Maksymilian Kolbe, mieliśmy niepowtarzalną okazję do refleksji nad tym, co jest w życiu naprawdę ważne. Głównym mottem muzeum Auschwitz-Birkenau jest zdanie: „Ci, którzy nie znają własnej historii, skazani są na jej powtórzenie”. Nasi uczniowie wrócili z tej wycieczki z przeświadczeniem o tym, że żadne słowa nie wyrażą bezmiaru wojennej tragedii i że o niej pamiętać po prostu należy.

Share this article
Font Resize