Zmiany w przyrodzie: nadchodzi wiosna

Zmiany w przyrodzie: nadchodzi wiosna

Bocian biały to ptak, którego zna każdy. Jego przybycie do Polski zwiastuje wiosnę, zajęcie gniazda na dachu domu ma przyciągać szczęście dla domowników, a sam bocian, zgodnie z ludowymi wierzeniami, przynosi dzieci. To wiemy wszyscy. Zmęczeni okresem zimowym uczniowie poszukiwali innych zwiastunów wiosny. W albumach oglądali pierwsze wiosenne kwiaty oraz ptaki przylatujące do nas z ciepłych krajów. W ramach pogadanki omawialiśmy cechy charakterystyczne marcowej pogody oraz jej zmienność. Filmy edukacyjne o bocianie białym i czarnym uzupełniły wiedzę w tym zakresie. Podsumowaniem wiadomości o tych ptakach był quiz.

Kolejnym blokiem tematycznym omawianym podczas zajęć w świetlicy była rola wody w ekosystemie, obieg wody w przyrodzie oraz stany skupienia wody.

W ramach czytania na dywanie uczniowie wysłuchali opowiadań „Wiosna w lesie”, „Szukamy wiosny” M. Zdzitowieckiej oraz wierszy J. Brzechwy pt. „Przyjście wiosny”, J.Tuwima „Ptasie radio” czy A.Frączek „Bocian i żaba”. Wykonaliśmy również kolorowanki oraz ciekawe kreatywne prace plastyczne pt. „ Bocian i żaby”. Wiosenne inspiracje zaowocowały udekorowaniem sal świetlicowych oraz wykonaniem laleczek. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Share this article
Font Resize